Architektonické prvky v záhrade

Úvod / Architektonické prvky v záhrade

Architektonické prvky nielen oživia Vašu záhradu, ale často sú aj nepostrádateľnou súčasťou záhrady.

Altánky a záhradný nábytok

Momentálny trh prináša množstvo druhov altánkov, či už klasickej konštrukcie, ale aj montovateľných altánkov vysokej kvality, drevené, ale aj kovové rôznych rozmerov. Stačí vybrať ten najvhodnejší do Vašej záhrady.

Miesto na oddych by však nemohlo slúžiť svojmu účelu, keby tam chýbal príslušný záhradný nábytok. Vhodný nábytok zvýrazňuje optický dojem odpočívadla a rozhodujúcou mierou prispieva k tomu, aby sme si tam radi zdržiavali. Záhradný nábytok by mal byť zladený s celkovým štýlom domu a záhrady.

garden_furniture_01
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fontány

Vhodným doplnkom do záhrady je fontána vyčnievajúca z jazierka a večer osvetlená podvodnými reflektormi, alebo tiež soška z ktorej prúdi voda. Voda v obehu tvorí rôzne tvary a dotvára celkový obraz na verejnom a súkromnom priestranstve. Voda v záhrade znamená pohyb, zvuk a pomáha prekonať ťažkopádnosť a nepohyblivosť kameňov. Tiež pomáha optický zväčšiť priestor. Prítomnosť fontány dodáva priestoru život a atmosféru.

Pergoly

Pergoly sú jedným z najstarších záhradných prvkov, ktoré sa používali už v starovekom Ríme. V Európe boli po celé generácie súčasťou veľkých záhrad. Pokrývali dlhé chodníčky a boli porastené ružami alebo vistériou, no iba nedávno sa stali obľúbeným prvkom predmestských záhrad.

Pergola by v záhrade nemala byť samoúčelná. Možno ňou rozdeliť cestu medzi domom a garážou, ohraničiť jednu stranu terasy alebo oddychového zákutia, prípadne oddeliť od seba rozličné úseky záhrady. Len tak sa dosiahne jej harmonické začlenenie do záhrady.

Do modernej záhrady pri dome sa najviac hodí drevená pergola, hoci do ultramodernej záhrady dokonale zapadne aj kov.

pergola_ooi
cat200034-od13

Umelecké predmety v záhrade

Vydarená záhrada predstavuje už sama osebe umelecké dielo. Nič sa nehodí lepšie na zvýraznenie akcentov, na vyrovnanie slabších miest alebo na vyjadrenie osobnosti majiteľa ako sochárske prvky. Pre každý typ záhrady sa dajú vybrať vhodné umelecké kúsky, či už z kameňa, dreva alebo kovu, alebo drahé umelecké originály. Nech je to čokoľvek, malo by to priťahovať pohľady.

Napíšte hľadaný výraz a stlačte Enter