Záhrada rodinného domu 2.

Harmonická záhrada podľa feng šuej

Návrh záhrady vychádza z dôkladného poznania riešeného územia – jeho pôdorysného zamerania, osadenia rodinného domu, orientácie na svetové strany, mikroklimatických podmienok a nemenných prvkov ako studňa či vstupné cesty. Záhrada je koncipovaná ako miesto oddychu a relaxácie, zohľadňuje predstavy majiteľov a rešpektuje princípy sadovníctva aj feng šuej.

Priestorové členenie a energia

Záhrada je rozdelená na deväť častí – podľa svetových strán a centrálnej zóny. Každý sektor má svoju energetickú kvalitu, ktorá súvisí s konkrétnou oblasťou života a členom rodiny. Cieľom feng šuej je usmerňovať tok energie čchi tak, aby podporovala harmonický život. Základom je rovnováha piatich elementov – drevo, oheň, zem, kov a voda – ktoré by mali byť vo vzájomnej harmónii.

Chodníky

Chodníky vedú čchi celou záhradou. Ich línie by mali byť mierne kľukaté, napodobňujúce prirodzený pohyb energie. Rovné línie sa zmierňujú zeleňou či črepníkmi s rastlinami. V záhrade sa nachádza mierne vlnitý chodník k altánku a šliapací chodník k zadným dvierkam. Rovná línia popri dome je zjemnená štrkovou plochou so solitérnou rastlinou.

Oplotenie

Plot v predzáhradke nepresahuje výšku parapetu, čím je zachované vizuálne prepojenie s okolím. Ploty oddeľujúce záhradu od susedov môžu byť vyššie. Predzáhradka je upravená do reprezentatívnej podoby – dominujú tu rôzne druhy drevín a magnólia ako hlavný akcent.

Voda v záhrade

Vodný prvok nesmie chýbať – zvyšuje tok energie a podporuje prosperitu. Vhodnejší je menší, nepravidelný tvar jazierka, ktorý podporuje rast rastlín a život v jazierku. Fontánka je praktickejšia, keďže voda v nej cirkuluje, čím do priestoru vnáša jangovú – aktívnu energiu. Vhodné je umiestnenie pri vstupe, ale nie na juhu – element vody by tu mohol narušiť oblasť slávy. Vo finálnom návrhu bude vodný prvok zvolený podľa preferencií majiteľov.

Osvetlenie

Záhradné svietidlá sú umiestnené tak, aby zvýraznili fontánku, altánok, terasu a vstup do domu. Slúžia nielen na praktické osvetlenie, ale aj na zvýšenie vizuálneho dojmu a energetickej rovnováhy.

Kvetináče a dekorácie

Pri výbere črepníkov sa zohľadňuje ich materiál, tvar a farba podľa toho, v ktorom sektore záhrady sa nachádzajú – aby boli v súlade s elementmi daného priestoru. Estetika a funkčnosť idú ruka v ruke.

Záhradný nábytok a doplnky

Materiál, farba aj tvar záhradného nábytku sa vyberajú s ohľadom na energiu priestoru. Napríklad záhradný gril nie je vhodné umiestniť na sever – oheň tu kontrastuje s vládnucim prvkom vody. Vhodné sú farby ako zelená či hnedá. Stoly majú rôzne energetické kvality – okrúhle podporujú konverzáciu, štvorcové upokojujú, osemhranné prinášajú rovnováhu.

Altánok

Altánok je situovaný vo východnej časti záhrady, ktorá prislúcha elementu dreva – symbolizujúcemu zdravie a rodinu. Miesto je chránené plotom a múrikom, je ideálne na rodinné stretnutia. Nachádzajú sa tu aj detské preliezky a popínavé rastliny ako Clematis, ktoré podporujú pozitívnu energiu.

Praktické detaily

Smetný kôš je umiestnený pred domom, ale vizuálne zakomponovaný tak, aby nerušil – odporúča sa doplniť ho kvetináčmi s ťahavými rastlinami. Rastliny v záhrade sú považované za živé bytosti, ktoré odovzdávajú svoju energiu – výber druhov je preto veľmi citlivý.

Projekcia

Začiatok

Ďalšie projekty
DSC_0052r